Ortodontik Tedavinin Aşamaları 

Ortodontik tedavinin aşamaları genel olarak üçe ayrılır: 

   1. Tanı ve muayene

 

Ortodontik tedavide ilk aşama tanı konulmasıdır. Bunun için öncelikle dental ve fiziksel problemler ele alınır. Panoramik film ve klinik muayene ile ortodontik tedavi öncesi  çürük dişler, diştaşı, gömülü diş, eksik diş ve fazla diş gibi durumların varlığı tespit edilir. Gereken işlemler yapıldıktan sonra ortodontik problemin tanısı için ölçü ve ısırma kaydı alınır. Ağıziçi ve yüz fotoğrafları çekilir.

 

 

   2. Aktif Tedavi

 

  • Braketleme

Tanı konulduktan sonra hastaya uygun tedavi planına karar verilir. Eğer tedavi braketler aracılığıyla yapılacaksa ağız açacağı ağıza yerleştirilerek dudaklar dişlerden uzaklaştırılır. Bunun amacı braketlerin sağlam yapıştırılması için kuru bir ortam sağlamak ve görüş alanını arttırmaktır. Daha sonra dişlere mavi bir jel sürülerek bir süre beklendikten sonra yıkanır, havayla kurutulur. Daha sonra fırça yardımıyla bir sıvı dişlerin üzerine sürülür ve braketler dişlerin üzerine teker teker yerleştirilir ve mavi ışık yardımıyla pozisyonları sabitlenir.

Tüm dişlerde bu işlem yapıldıktan sonra ark teli braketlere elastikler (renkli olan braketin çevresindekiler) veya metal parçalarla bağlanır. Ortodontistiniz dikkat etmeniz gerekenler, fırçalamanın nasıl yapılacağı, batan/yara yapan yerlerle nasıl başa çıkılacağıyla ilgili bilgilendirme yapar.

 

 

  • Rutin Kontroller

Braketleme sonrasındaki kontroller yapılacak işleme, beklenen diş hareketine göre 3-8 hafta arasında olabilmektedir. Bu kontrollerde bazen tel değiştirilir, bazen sadece lastikler yenilenir, boşluğu kapatmak için kullandığımız zincir şeklindeki lastik yenilenebilir veya verilen lastiklerin nasıl takıldığı kontrol edilebilir… Ne yapılacağı tedavinizin gidişatına göre karar verilir.

 

  • Söküm

Ortodontistiniz tedavinin sonuna geldiğine karar verildiğinde sizin de içinize sinen bir sonuç elde edildiyse braketlerin sökümü aşamasına geçilir. Braketleriniz teker teker dişlerden ayrıldığında dişleriniz hareket ediyormuş gibi bir hissin olması doğaldır. Braketlerin hepsi dişlerinizden ayrıldıktan sonra dişlerin üzerinde braketleri yapıştırırken kullandığımız beyaz dolgu izleri kalmaktadır. Bunlar motorla temizlendikten sonra diştaşı temizliği ve dişlerdeki renklenmelerin giderildiği politür işlemine geçilir. Tedavi başındaki gibi dişlerinizin fotoğrafları çekilir, çenelerinizin ölçüsü alınır. Sizden alınan ölçüyle tedavi sonrası pekiştirme için kullanacağınız aparey size özel üretilir ve söküm günü veya kısa bir zamanda size teslim edilir.

 

   3. Pekiştirme

Doktorunuz başlangıçta daha sık olmak üzere sizi pekiştirme kontrollerine çağıracaktır. Bu kontrollerde dişlerinizde ve çenelerinizin birbirine göre olan ilişkilerinde bir bozulma olup olmadığı kontrol edilir.

Pekiştirme apareyiniz sabitse dişlerinizden ayrılan bir kısımının olup olmadığı, etkili bir fırçalama yapıp yapmadığınız kontrol edilir.

Pekiştirme apareyiniz hareketli ise kontrole getirmeyi unutmayın. Ortodontistiniz sağlamlığını ve dişlerinize oturmasını kontrol edecektir. Gerekirse yenilemeyi uygun görebilir.