Our Recent Posts

Tags

No tags yet.

Pekiştirme Tedavisi

Siz pekiştirme apareylerinize iyi bakın onlar da size iyi baksın!

Pekiştirme Tedavisi Nedir?

*Size anlatıldığı gibi kullanın

Pekiştirme apareyleri yalnızca ortodontistinizin size önerdiği gibi kullandığınız taktirde etkilidirler. Ayrıca işlerini sadece ağzınızdayken yaparlar, cebinizde veya çantanızdayken değil!

Elde edilmesinde için emek harcanadığınız gülüşünüzü korumanın tek yolu pekiştirme apareyleridir.

*Temiz tutun

Eğer hareketli pekiştirme apareyşi kullanıyorsanız ağzınızdan çıkardığınızda temizlemesi gayet rahattır. Doktorunuz size gösterecektir.

Eğer pekiştirme apareyiniz sabitse yemeklerden sonra fırçalanması ve telin altını günde en az 1 kere diş ipi veya arayüz fırçasıyla temizlemeniz çok önemlidir. Ortodontistiniz nasıl temizleneceğini size gösterecektir. Eğer arayüz fırçası kullanma şansınız yoksa ağzını en azından suyla çalkalayın.

Pekiştirme apareyiniz hareketli de olsa sabit de olsa temizliğini doğru yaptığınızın kontrolü için doktorunuzun sizi 6 ayda 1 görmesi gerekmektedir (Tavsiye halinde daha sık)

*Bakımına dikkat edin

Pekiştirme apareyinizin hareketli olması durumunda ağzınızda olmadığı durumda güvenli bir şekilde doktorunuzun size verdiği kutunun içinde olması gerekmektedir. Kaybetmek sandığınızdan çok daha kolaydır ve yenisini yaptırmak maliyetlidir. Çantanızdan veya cebinizden düşebilir, peçeteye sarılı olduğunda çöpe atılabilir, yere düşüp üzerine basılabilir.

Eğer apareyinizi günün belli bir bölümünde takmanız tavsiye edildiyse geri kalan zamanlarda kutusunda saklayınız.

*Eğer pekiştirme apareyinizde kaybolma, kırılma gibi durumlar olursa veya apareyiniz doktorunuzun önerdiği gibi takmadığınızdan dolayı oturmamaya başlarsa en kısa zamanda doktorunuzla iletişime geçin.

*Pekiştirme apareyiniz elde edilen sonucun korunmasında çok önemli bir yere sahiptir. Doktorunuzun size önerdiği gibi kullanın yoksa dişlerdeki bozuklukların bir kısmı geri dönecektir.

*Apareylerinizi bir süre takmanız gerekecek sabırlı olun. Her hastanın durumu özeldir. Bazı durumlarda daimi retansiyon gerekmektedir. Ortodontistinizin size önerdiği gibi kullanın.

Relapsta (Nüks) 20 yaş dişinin etkisi nedir?


Yapılan araştırmalarda 20 yaş dişinin varlığı/yokluğu, gömülü veya tamamen sürmüş olmasının relapsın varlığı veya büyüklüğünde çok az etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.

Pekiştirme apareylerimi ne zamana kadar takmalıyım?


Dişleriniz çevresindeki kemik ve yumuşak dokunun yeniden organize ve adapte olabilmesi için kapanışınız sabitleşene kadar pekiştirme apareylerinizi kullanmanız gerekmektedir. Braketler söküldükten sonraki ilk ay geriye dönüşler açısından en yüksek riske sahip aylardır.

Dişlerin sabitleşmesi için 1 yıl veya daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır fakat bazı durumlarda (örneğin tedavi öncesinde dişlerin arasında boşluklar olması) pekiştirme tedavisinin daha uzun tutulması tavsiye edilir.

Dişler bozulmaya başlarsa yeniden braket takılması gerekebilir.

Pekiştirme apareylerinin çeşitleri nelerdir?


Genel olarak pekiştirme apareyleri hareketli ve sabit olmak üzere 2'ye ayrılır. Hangisinin seçileceği hastaların tercihinin yanısıra, başlangıçtaki bozukluğa göre ortodontist tarafından seçilmektedir.

Sabit pekiştirme apareyi - Retainer

Retainerlar sizin dişlerinize özel ağzınızda uzun süre kalmak üzere tasarlanırlar. Dişlerinize beyaz dolguyla tutunan çok ince bir telden oluşmaktadırlar. Dişlerinizin arkasında yer aldıkları için gülümsediğinizde görünmezler. Hareketli plakların sahip olduğu uzun süre takmama, kaybedilme ihtimali gibi dezavantajları ortadan kaldırmışlardır. Dezavantajı ise sürekli ağzınızda olduğu için keserlerinizle sert şeyler yememeye dikkat etmeniz gerekir.

Yapıştırılması sırasında acı vermezler. Bazı durumlarda dilinizin alışması ve konuşmanızdaki küçük değişikliklerin düzelmesi için birkaç gün geçmesi gerekebilir.


Sabit pekiştirme apareyi - Retainer

Hareketli Pekiştirme Apareyi

Hareketli olanlar ortodontistinizin belirttiği sürelerde taktığınız, yemek yerken ve dişlerinizi fırçalarken kullandığınız apareylerdir. Sabit olanlardan farklı olarak taktığınız süre boyunca etki ederler. Alışana kadar konuşmanızda değişiklikler olabilir, tükürük akış hızınızda artış olabilir. 2 türü vardır.

Hawley

Damağınıza oturan akril kısım ve dişlerinizin dışından geçen metal tel parçalardan oluşmaktadırlar. Bu aparey türünde ortodontist küçük ayarlamalar yapabilmektedir.


Essix

Dişlerinizi tamamen çevreleyen şeffaf bir plastikten oluşur. Görünürlüğü az olduğu için sıkça tercih edilmektedirler.

Hareketli pekiştirme apareylerimi gün içerisinde ne kadar takmalıyım?


Ortodontistinizin size önerdiği pekiştirme planına sadık kalmanız en iyisidir. Genelde tercih edilen kullanım şekli ise ilk 6 ay tüm gün, daha sonra sadece geceleri, 2 gecede 1 gibi azalan sıklıklarda. Ne kadar süre takmış olursanız olun kullanmayı tamamen bıraktığınızda her zaman geri dönme ihtimali olacaktır.

Pekiştirme periyodu bittikten sonra dişlerim değişecek mi?


Kemik ve yumuşak dokular hayat boyu bir değişim içindelerdir. 20-50 yaşları arasında yüz olgunlaşır ve dişler öne gitmeye devam ederek keser bölgesinde çapraşıklık oluştururlar. Bu 20 yaş dişlerinizin varlığı, çekilmiş olması, çekimli ortodontik tedavi görmüş olmanız gibi etkenlerden etkilenmez. Bu riski azaltmak için hareketli pekiştirme apareyleri geceleri takılmaya devam edilebilir, sabit olanlar ise uzun yıllar ağızda kalmalıdır.
#Pekiştirme #Retainer #Hawley #Şeffafplak #Geceplağı