SIK SORULAN SORULAR

 • Diş Hekimi ve Ortodontist arasındaki fark nedir?

Diş Hekimi ve ortodontistin her ikisi de hastanın ağız sağlığını geliştirmek için uğraşmasına rağmen diş hekimliği bunu geniş bir perspektifte yaparken, ortodonti kapanışın düzelmesi, dişlerin sıralanması, gülümsemenin iyileştirimesi için yapar. Ortodontistler diş hekimliği eğitimi bittikten sonra eğitimine devam ederek ortodonti alanında kendilerini geliştirerek uzmanlaşırlar.

 

 • Her tel takan ortodontist midir?

Değildir. Günümüzde alınan kısa eğitimlerle de diş hekimleri ortodontik tedavi yürütebilmektedirler. Basit tedaviler için alınan bu eğitimler yeterli olabilirken karmaşık tedaviler için ortodontistlerden yardım almak daha yerinde olacaktır.

 

 • Bir diş hekiminin ortodontist olduğunu nasıl anlarım?

Türk Ortodonti Derneği’nin üyelerimiz sayfasında (http://www.tod.org.tr/tr/dernegimiz-k21-uyelerimiz-s87) doktorunuzun ortodonti uzmanı olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

 

 • Ortodontisti görmek için en doğru zaman nedir?

Çocuğunuzun daimi dişlerinin sürmeye başladığı 7 yaşından önce bir ortodonti muayenesi yerinde olacaktır. Erken müdehale edilmesi gereken durumların varlığında doktorunuz tarafından bilgilendirilmiş olursunuz.

 

 • Braketler acıtır mı?

Braketlerin dişlere yapıştırılması sırasında herhangi bir ağrınız olmayacaktır. Telin ilk takıldığı veya telin değiştirilerek kalınlaştırıldığı seanstan 1 hafta sonra dişlerinizde hassasiyet olması normaldir, bu durum geçicidir. Dilerseniz bu süreçte ibuprofen veya parasetemol etken maddeli ağrı kesici alabilirsiniz. Tel tedavisi sırasında braketleriniz ya da ekstra takılan parçaların yanağınızı yapma ihtimali vardır, bunun için ortodontistiniz size koruyucu mum verecek ve tuzlu suyla gargara önerecektir.

 

 • Büyüdüğümde veya yaşlandığımda dişlerim kendiliğinden düzelir mi?

Hayır düzelmezler. Yaşla birlikte çapraşıklığınızın azalma değil artması beklenir.

 

 • Tel tedavisi ne kadar sürer?

Toplam tedavi süresi, hastanın problemine özeldir ve değişmektedir. Genelde 12-30 ay sürmektedir.  Ortodontik tedavi sırasında hastaya da düşen bazı görevler vardır. Örneğin dişler arasında elastik kullanımı, sert  şeyler yenmemesi, diş bakımına özen gösterilmesi gibi. Bu kurallara uyulmaması halinde tedavi süresi uzamaktadır. Unutmayın tedaviniz sırasında ortağız, biz de tedavinin en kısa sürede tamamlanması için elimizden geleni yapıyor olacağız.

 

 • Randevularım ne sıklıkla olacak?

Randevu sıklıkları hastanın ihtiyacına göre ayarlanmaktadır. Çoğunlukla 3-8 haftada bir ortodontistiniz sizi görecektir.

 

 • Hangi sıklıkla dişlerimi fırçalamalıyım?

Tel takan kişilerin dişlerini daha sık fırçalaması (her yemekten sonra ve yatmadan önce) arayüz fırçasının ise günde en az 1 kere kullanılması önerilmektedir.

 • Ortodontik tedaviye kaç yaşında başlamalıyım?

Tedaviye başlamak için hiçbir zaman çok geç değildir fakat erken yaşta başlarsanız problemler daha kolay çözülebilir. Tedavi için ilk muayenenin 7 yaş civarında yapılması tavsiye edilir.

 

 • Herhangi bir dişimin çekilmesi gerekecek mi?

Eğer dişlerinizde şiddetli çapraşıklık varsa (çene küçük, dişler büyükse) veya gömülü bir diş varsa diş çekimi gerekebilir. Üst dişlerin çok önde olması durumunu maskelemek için de üst çeneden diş çekilebilir. En sık çekimi tercih edilen dişler köpek dişlerinin arkasındaki 1. küçükazı dişleridir.

 

 • Tel takmak için hangi yaş çok geçtir?

Tel takmak için yaş sınırlaması yoktur. Giderek artan sayıda erişkin gülümsemesinden mutlu olmadığı için ortodontik tedaviye başlamaktadır. Modern ortodontide estetik kaygılardan dolayı porselen braketler, şeffaf plaklar ve içten tel gibi seçenekler popülerlik kazanmaktadır. Sağlıklı diş ve kemiklere sağlık hastalarımızda yaş sınırlaması olmadan ortodonti en sağlıkl seçenektir.

 

 • Tel takarken yediklerime dikkat etmem gerekiyor mu?

Tedavinin başında ortodontistiniz dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizi bilgilendirecektir, ama genel olarak bahsetmek gerekirse buz, sert şeker, çiğ sebzeler, kuruyemişler, çekirdekli gıdalar (çekirdeği çıkarılarak tüketilmeli), karamel gibi yapışkan gıdalardan sakınılması gerekmektedir.

 

 • Ortodontik tedavi ne kadar tutar? Pahalı mıdır?

Ortodontik tedavinin ne kadar tutacağını söylemek bir arabanın, evin veya bir çantanın ne kadar tutacağını söylemek gibi imkansızdır. Tedavi sırasında kullanılan bazı parçaların ücreti daha pahalıdır, bazıları kişiye özel üretilmektedir fakat kullanılan parçaların fiyatı sadece tedavinin bir kısmını kapsamaktadır. Unutulmamalıdır ki ortodontistler ve diş hekimleri braketleri, kaplamaları, köprüleri, implantları satmazlar, size tedavi sunarlar.

 

 • Tedavi sonrası damaklık takacak mıyım?

Ortodontik tedavi sonrası dişlerin çevresindeki dokuların dişlerin kazandırılan yeni konumlarına alışması için pekiştirme aşaması olmazsa olmazdır. Bu aşamada kullanılan farklı apareyler bulunmaktadır. Bazıları hareketli, bazıları sabittir. Ortodontistiniz size hangisinin uygun olduğuyla ilgili tedavi sonrasında sizi bilgilendirecektir.

 • Pekiştirme plağı kırıldı. Ne yapmalıyım? Pekiştirme plağı fiyatları nedir? 

En ​yakın zamanda ortodontistinizle iletişime geçin o size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Eğer şehirdışındaysanız bulunduğunuz yerde bulunan bir ortodontistle iletişime geçerek pekiştirme plağı yapıp yapmadıklarını sorabilirsiniz. Pekiştirme plağının fiyatları değişiklik göstermektedir. 

 • Pekiştirme plağı nasıl temizlenir?

Pekiştirme plağının nasıl kullanılacağı ve nasıl temizleneceği konusunda ortodontistiniz tedavi sonunda size bilgi verecektir. Basitçe bahsetmek gerekirse plağınızı uzun süre kullanacağınız için başından itibaren temizliğine dikkat etmelisiniz. Her öğünden sonra dişlerinizi ve plağınızı fırçalamanız en iyi sonucu verecektir. Ağızınızda takılıyken su dışında birşey içmemeniz renginin sararmaması için yararlı olacaktır. Pekiştirme plağınızı diş fırçası ve sıvı sabunla temizlemenizi tavsiye ederiz. Diş macununun içindeki aşındırıcılar uzun vadede plağınızı çizerek daha fazla plak tutulumuna sebep olacaktır. 

 • Ortodontik tedavi sonrası diş beyazlatma yapılabilir mi?

Ortodontik tedavi sırasında takılan parçalar diş fırçalanmasını zorlaştırdığı için dişlerde sararma ve renklenmeler yapabilmektedir. Bu tedavi gören hastaları çok rahatsız etmekte ve sıklıkla diş beyazlatması yapılabilir mi sorusu sormalarına sebep olmaktadır. Ön dişlerinde restorasyon (kaplama veya beyaz dolgu) ve sigara kullanmayan hastalarımızda yapılacak beyazlatma işleminin tedavi sonrasına ertelenmesi tavsiye edilmektedir. 

 • Ortodontik tedavi sonrası bozulma için ne yapılabilir?

Or​todontik tedavi sonrası pekiştirme aşamasında gerçekleşecek aksaklıklar dişlerde bozulmalara yol açabilmektedir. Bu bozulmaları en aza indirgeyebilmek için plaklarınızın kullanım sıklığını zamanla azaltmakla birlikte tamamen bırakmamanızı tavsiye ederiz. Bozukluğa müdehalenin daha rahat yapılabilmesi için bozulmayı gördüğünüz anda doktorunuzla iletişimine geçmeniz çok önemlidir. 

Bozulma meydana geldiğinde yapılabilecek iki şey: bozulmanın ilerlemesini engellemek veya kısa zamanla ortodontik tedaviyle düzeltme yoluna gitmektir. Sizin için en uygun seçenek için ortodontistinizden görüş alın. 

 • Ortodontik diş fırçası kullanmalı mıyım?

Ortodontik tedavi sırasında kullanılan küçük çıkıntılı parçalar gıda artıklarının daha fazla dişlerin çevresinde birikmesine ve dişlerin çürümesine sebep olabilmektedir. Özellikle erişkin hastaların çok şikayetçi olduğu ortodontik tedavi sırasında dişlerdeki renklenmenin önüne geçebilmek için braketlerin çevresinin ve tellerinin altının büyük bir hassasiyetle her yemek sonrası temizlenmesi büyük önem taşır.

Ortodontik diş fırçası için birçok marka çeşitli fırçalar çıkarmıştır, bazıları normal fırçaların yarısı genişlikte olup braket ve dişeti arasındaki kısmın daha rahat fırçalanmasını sağlarken, bir kısmı demet şeklinde kıllara sahip olup dişeti kenarlarını yavaş ve büyük bir hassasiyetle fırçalanmasına yardımcı olur. 

 • Ortodonti tedavisinde lastik ne kadar süre takılır? 

Bunun cevabı sizin kapanışınıza ve ne kadar düzeltmeye ihtiyaç olduğuna göre değişir. Bu 6-8 ay arası değişebilir. Lastiklerinizi taktığınız süre boyunca yemek yemek ve diş fırçalama dışındaki süre boyunca kullanmanız gerekmektedir.

 • Dişlerimdeki çapraşıklık zamanla kendiliğinden düzelir mi? 

Hayır, dişler zamanla kendiliğinden düzelmez. Ön dişler için varolan boşluk zamanla büyümekle birlikte artmaz. Daimi dişler sürdükten sonra yerleri azalma eğilimindedir.

 • Çocuğum ortodontik tedavi için yeterince büyük mü?

Çocuğunuz 7 yaş civarında ilk kez ortodonti muayenesine gittiğinde ortodontistiniz ileride bir tedavi ihtiyacı konusunda bilgi verebilir. Eğer çocuğunuzun acil bir tedaviye ihtiyacı yoksa tüm daimi dişler tamamlanana kadar yıllık kontrollerle dişlenmesi takip edilir. Daha fazla dişin sürmesiyle tedavi ihtiyacı ortaya çıkabilir. 

 • Eksik dişim, kronum, laminem veya implantım var. Ortodontik tedavi görebilir miyim? 

Ortodontik tedaviye başlama yaşı