Pekiştirme nedir? Neden gereklidir? 

Braketlerin sökülmesi ve yeni estetik ve fonksiyonel gülümseme, aylarca veya yıllarca ortodontistin ve hastanın harcadığı emeklerinin karşılığıdır. Bu elde edilen sonucun ömür boyu korunması amaçlanmaktadır.

Fakat hayat boyunca mükemmel stabilite gerçekçi değildir. Büyüme ve yaşlanma ile bazı istenmeyen değişiklikler meydana gelecektir.

Tüm vücut özellikle de yüz hayat boyunca bazı değişikliklere uğrar, bunlar aynı zamanda gerçekleşmese de normaldir ve kaçınılmazdır. Bu normal değişiklikler ortodontik tedavi görenlerde de görmeyenlerde de meydana gelecektir ve ortodontinin suçu değildir.

Pekiştirme aşaması, dişlerin hareketinin mümkün olduğunca azaltmak ve tedavi sırasında kazanılan sonucun braketler veya diğer apareyler çıkarıldıktan sonra da korunmasını sağlayan aşamadır.

En kritik zaman tedavinin bitmesinden sonra geçen birkaç ay ve onu takip eden yıl olsa da dişlerin sabitlenmesi için daha uzun bir süre pekiştirme önerilmektedir. Hatta ömürboyu pekiştirme de savunulmaktadır.

İstenmeyen değişikliklerin önlenmesi için ortodontistinizin size uyarılarını dikkate alarak pekiştirme için kullanılan hareketli veya sabit apareyi  bu kısımda da büyük bir titizlikle kullanmalısınız.

Genelde hareketli aparey 2-3 yıl boyunca azalan periyodlarda takılırken, sabit olan retainer yıll boyunca ağızda kalmaktadır.

Eğer pekiştirme periyodunda diş hareketli farkederseniz hemen ortodontistinizle iletişime geçin.

Alt Sabit Retainer

sabit retainer.png

Bu tel köpek dişleri arasında, dil tarafında yer almakta ve dışarıdan bakıldığında görülmemekte ve hasta tarafından çıkarılamamaktadır.

Retainerın bakımına özen gösterilirse ağızda uzun yıllar boyunca problem yaşamadan kalabilir.

Eğer retainer dişten ayrılırsa veya düşerse ortodontistinizle iletişime geçin ve bir an önce yeniden yapıştırılmasını sağlayın.

Üst Hareketli Retainer

Üst çene için birçok farklı aparey vardır, temel olarak 2 tanesi daha çok kullanılmaktadır.

18.-Essix-retainers-300x153.jpg

En çok kullanılanı Essixtir. Bu dişleri kapsayan şeffaf bir plaktır.

 

Doktorunuzun size önerdiği şekilde giderek azalan periyodlarla takılmaktadır. Bu tip apareyde zamanla aşınma ve delinme meydana gelebilmektedir fakat bu plağın performansını etkilememektedir.

Eğer aparey kırılır veya kaybolursa en kısa zamanda ortodontistinizle iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Diğer çok kullanılan apareyin adı ise Hawleydir. Bu aparey akrilikten meydana gelir, ön dişlerde ve arkadaki dişlerde sabit durması için kroşe adı verilen metal tellere sahiptir.

Screen Shot 2018-05-29 at 19.24.38.png
Screen Shot 2018-05-29 at 19.21.40.png

Üst Sabit Retainer

Çok şiddetli bozuklukların varlığında üst keserlerin damak tarafına da sabit tel yapmak mümkündür. Alt çenedeki retainer gibi, kırılma veya kopma gibi durumlarda ortodontistinizle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ağızda uzun yıllar kalması amaçlanmaktadır.

idb lingual upper after.jpg

 Ne kadar süre pekiştirme apareylerimi kullanmalıyım?

Ne yazık ki bunun için belirgin bir süre yoktur. Genel olarak dişlerinizin bozulmasını istemediğiniz süre boyunca kullanmanızı tavsiye ederiz. Sabit olanların, oral hijyeninizi rahatlıkla sürdürebiliyorsanız ömür boyunca kalmasında yarar vardır.

 Fakat sonuçlar hayat boyu kalıcı değil mi?

Hayır, kesinlikle değildir. Hatta ağızda bazı değişikliklerin olacağı kesindir. Bu istenmez ama bir yere kadar normaldir. Oluşması an meselesidir. Oluşmasına sebep olacak faktörler kişiden kişiye ve bozukluğun türüne göre değişmektedir. Peki o zaman neden pekiştirme apareyi takayım ki diye düşünüyorsanız amaç bu değişiklikleri en aza indirgemektir. Hayat boyu pekiştirmenin devam etmesi bile garanti bir yöntem değildir. Unutmayın, değişmen tek şey değişimin kendisidir.

Yirmi yaş dişleri çapraşıklık yapar mı? 

Diş çapraşıklığı  normal ve yıllar boyunca kaçınılmz bir olaydır. Hangi yaşta meydana geleceği, şiddeti ve nerede oluşacağı kişiden kişiye değişmektedir ve ortodontik tedavi görülmesinden bağımsızdır.

Yirmi yaş dişinin sürdüğü veya sürmeye çalıştığı vakit genelde diş çapraşıklığının başladığı yaşa denk gelmektedir. Bu yüzden birçok insan bunun beraber gerçekleşen bir olay olduğunu düşünür. Genelde çapraşıklık alt keser bölgesinde meydana gelmektedir.

Sonuç olarak 20 yaş dişlerinin çapraşıklığı arttırdığı teorisi hala kanıtlanamamıştır.

Hareketli Pekiştirme Apareylerinin Bakımı 

Pekiştirme apareyinin plastik parçaları zamanla renklenmeye uğrayabilir. Bu plastiğin doğal oksidasyonu, hastanın renkli gıdalarla beslenmesi veya güzel fırçalanamaması sonucu uzun süre gıda artıklarına maruz kalması sebebiyle daha hızlı gerçekleşebilir.

Pekiştirme plaklarında esas amaç plağın temizlenmesidir. Dişlere verdiği zarar gibi bir etkiye sebep olmasa da renk değişikliğine ve kötü kokuya sebep olabilir.

Şeffaf plaklar ısıyla şekillendiği için fırçalarken çok sıcak sudan uzak durulması gerekmektedir.

Apareylerinizi temizlerken ağız gargarası kullanabilirsiniz.

Son olarak;

Pekiştirme ortodontinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Pekiştirme apareyini takıp takmamak hastaya kalmıştır. Önerilen şekilde kullanılmadığı takdirde oluşacak bozulmalar hastanın sorumluluğundadır.